Namierzanie telefonu po numerze, gdy go zgubimy

Namierzenie zgubionego telefonu

Namierzanie telefonu komórkowego po numerze jest bardzo przydatną opcją. Może przydać się organom ścigania lub normalnym ludziom, kiedy zgubią drogie i nie wiedzą, gdzie są — np. w górach. Korzystanie z tego sposobu jest obarczone licznymi przepisami i zabezpieczeniami. Sam proces, choć jest bardzo skomplikowany, pozwala uzyskać informacje na temat lokalizacji numeru w kilka minut. Jak zatem namierzyć telefon przy użyciu samego numeru telefonu ? O tym poniżej.

Jak wygląda funkcja namierzania telefonu po numerze od strony technicznej?

Namierzanie numeru telefonu jest bardzo zaawansowanym przedsięwzięciem. Pierwszym etapem, jaki wykonuje operator, to uruchomienie specjalnego modułu w firmowym oprogramowanie i klika na przycisk “namierz numer telefonu” Program wtedy na podstawie wprowadzonych danych ustala jaka antena nadawcza obecnie obsługuje poszukiwany numer. Aby telefon działał, musi być w łączności z najbliższą wieżą nadawczą. To za jej pomocą wysyła smsy i wykonuje połączenia. Operator uzyskuje taką informację i udostępnia adres owej anteny, do której jest zalogowany numer telefonu komórkowego. Opcja “namierz telefon” pomimo swojej złożoności działa sprawnie. Uzyskanie informacji o przybliżonej lokalizacji telefonu zajmuje maksymalnie kilka minut.

Czego wymaga od nas namierzanie numeru telefonu?

Kiedyś powody, które uprawniają operatora do ujawnienia takich informacji, musiały być poważne. Najczęściej słyszało się o ściganiu przestępców i nakazach prokuratury. Były to jedne z kilku kluczowych powodów. Następnymi zazwyczaj było odnajdywanie osób zaginionych. W takich sytuacjach również na prośbę policji operator mógł podać taką lokalizację. Kolejnym — prywatnym przykładem wykorzystania takich informacji była zwyczajna prośba klienta. Musiał on wyrazić zgodę na namierzenie pisemnie oraz posiadać poważny powód swojej prośby — np. kluczowe dane, które przepadły wraz z telefonem. W przypadku samej chęci zaspokojenia ciekawości operator w 99% przypadków – jeżeli nie mieliśmy znajomości – po prostu odmawiał. Firmy nie miały prawa samowolnie lokalizować numerów ani przechowywać takich danych, nawet jeśli były to telefony służbowe. Do tej pory nie mogą ich również sprzedawać ani udostępniać bez nakazu.

Jak to wygląda aktualnie?

Opcja “namierz telefon po numerze” jest dostępna już praktycznie dla każdego zwykłego zjadacza chleba. Coraz więcej zwykłych użytkowników telefonów zaczęło dysksuje, których wynikiem było stworzenie takich portali jak np. locked.pl które mają służyć pomocy w bardzo stresujących chwilach, gdy zgubiliśmy telefon czy też próbujemy odnaleźć bliską osobę, z którą nie ma kontaktu od dłuższego czasu, na własny rachunek. Czy to dobrze, że funkcje tego typu zostały upublicznione? Bez wątpienia ma to swoje ogromne plusy.

Jednak, aby namierzyć telefon trzeba jeszcze spełnić dwa dodatkowe warunki techniczne, których nie sposób przeskoczyć.

  1. Po pierwsze numer, który znajduje się na karcie SIM, musi być włożony do telefonu komórkowego.
  2. Po drugie samo urządzenie musi również być włączone i przebywać w tak zwanym “zasięgu”.

Lista wymagań nie jest długa ani wymagająca, ale do przeprowadzenia skutecznej lokalizacji numeru muszą być bezwzględnie spełnione wszystkie wymagania znajdujące się na tej liście. Przeszkodami uniemożliwiającymi taki proces mogą być np. zakłócenia wywołane przebywaniem w tunelu lub budynkach z bardzo grubymi ścianami.

Namierzanie telefonu po numerze to przydatna funkcjonalność telefonii komórkowej.

W wielu ciężkich chwilach potrafi uratować życie lub uchronić od dużych kłopotów. Pewność, że operatorzy nie będą jej nadużywali oraz nadzór państwowy czyni tę metodę również bezpieczną.